Loodusravi

Nohu

· Segage 10 osa mee hulka 0,5 osa värsket mädarõikamahla ja määrige vatitampooni abil ninaõõnt.

· Valage 3 spl peenestatud mugulsibulale 50 ml sooja keedetud vett, segage juurde 1 tl mett, laste 30-40 minutit seista, kurnake ja peske saadud vedelikuga ninasõõrmeid või laste seda 4-5 korda päevas mõlemasse ninasõõrmesse 4-6 tilka.

· Lahustage mesi soojas (mitte üle 45 kraadi) keedetud vees vahekorras 1:2 ning laste ägeda ja kroonilise nohu korral 3-4 korda päevas mõlemasse ninasõõrmesse 5 – 8 tilka.

· Krooniline nohu: mesi pannakse tükikestena või meelahusesse kastetud tampoonidena ninna ja tehakse soovi korral inhalatsioone.

Köha

· Köha puhul: keetke sidrunit 10 minutit väikesel tulel, siis muutub see pehmeks ning sellest eraldub rohkem mahla. Valage sidrunipooltest pressitud mahl klaasi, segage juurde 2 spl glütseriini ja valage nii palju mett peale, et klaas saab täis. Sidruni asemel on edukalt kasutatud ka õunaäädikat. Harva köha korral tarvitada päeva jooksul teelusikatäie kaupa ning segu eelnevalt loksutada. Kui köha on tugev öösiti, võtta õhtul ja öösel 1 tl. Tugeva köha puhul kuni 6 korda päevas. Ei teki maoärritust ja sobib ka lastele.

· Valage 1 kl kuivatatud lodjapuumarjadele 1 l keedetud vett, keetke tasasel tulel 10-12 minutit, laske 1-1,5 tundi tõmbuda, kurnake, lahustage keeduses 3 spl mett. Jooge külmetushagiustega kaasneva tugeva peavalu, köha ja hääle käheduse korral 3-4 korda päevas pool klaasi.

· Segage jõhvikamahla sama suure koguse meega ning jooge 2-3 korda päevas külmetushaiguste ja köha korral 40-50 ml.

· Väikelaste köha korral segage võrdsetes kogustes mett ja sooja oliiviõli ning andke 3-4 korda päevas 1 tl (leevendab ka läkaköha).

· Häälekaotuse korral puistake emailpotti pool klaasi aniisiseemneid, valage peale 1 kl keedetud leiget vett, ajage keema, tõstke 12-15 minuti pärast tulelt ja laske 15 minutit seista. Kurnake keedus, lahustage selles veerand klaasi mett, segage juurde 1 spl konjakit ja võtke iga poole tunni järel 1 spl.

Gripp

· Valage 1 spl kuivatatud vaarikatele termosesse peale 150 ml keeva vett, laske 2-3 tundi seista, kurnake, lahustage tõmmises 2 spl mett ja jooge õhtul enne magamaminekut ära.

· Segage värskelt pressitud küüslaugumass vahekorras 1:1 meega ja võtke enne magamaminekut 1 spl, peale juua sooja vett. Soovi korral võite tarvitada segu 2 korda päevas teelusikatäie.

 

Raamatust „Mesilinnu apteek“ leiate retsepte veel nii külmetuse, gripi, bronhiidi, angiini, põskkoopapõletiku, keskkõrvapõletiku, tuberkuloosi, südame- ja veresoonkonna haiguste, närvisüsteemihaiguste, seedeelundite haiguste, uroloogiliste, kuse- ja suguelundite haiguste, luu- ja lihashaiguste, silmahagiuste ja onkoloogiliste haiguste kohta. Tasub uurimist!